Tohle by vás mělo zajímat: Instagram a Facebook zavedly alt texty

Alt text čili alternativní text byl donedávna výsadou ajťáků a SEO specialistů. Doba se však změnila. Dnes se alt popisky týkají už i správců sociálních sítí. Ještě jste se jim pod pokličku nepodívali? Nejvyšší čas doplnit si vzdělání. Alt texty mohou totiž výhledově míchat kartami lépe než hashtagy!

Vše, co musíte vědět o alt textech

Ve zkratce: Alt texty nahrazují obrázky. V oblasti SEO a tvorby webů představují alternativní popisky neopomenutelnou pomůcku pro vyhledávače. Roboti vyhledávačů díky popisku vědí, co je na obrázku. Mohou tedy dané fotky, ilustrace či infografiky zobrazovat ve vyhledávání při zadání relevantního vyhledávacího dotazu. Za popisky fotek vás proto Google i Seznam jistě odmění lepší pozicí ve výsledcích vyhledávání.

Dále alt texty plní informativní funkci ve chvíli, kdy máte pomalé připojení a obrázky se vám nemohou načíst. Vedle nelíbivého křížku si tak na místě multimédia můžete aspoň přečíst (a představit), co nabízí původní materiál.

O nic méně důležitou roli však alt popisky hrají v životě zrakově postižených. Při procházení webu jim čtečky mohou kromě samotného článku předčítat i to, co se objevuje na doprovodných fotkách. Alt text tudíž pomáhá uživatelům udělat si lepší představu o navštíveném obsahu.

Sociální sítě a alt popisky

Na konci roku 2018 se alt texty propašovaly do světa sociálních sítí – Instagram i Facebook nově dovolují svým uživatelům přidávat alt popisky ke sdíleným fotografiím. Dle oficiálního sdělení se jedná o vstřícný krok vůči lidem se zrakovým postižením.

Z ryzí podstaty existence a prvotního důvodu vzniku alt popisků mě však napadá, jestli se výhledově tyto textíky nestanou nástrojem, jak docílit většího dosahu. Měly by robotům usnadnit třídění obsahu a ještě lépe jej cílit na uživatele. Rovněž mi dává smysl, aby sociální sítě upřednostňovaly uživatele, kteří využívají této ‚‚optimalizace‘‘ čili jdou robotům naproti. Níže se můžete podívat, kde můžete texty doplnit.

Jak se stavíte k novince vy? Vidíte v ní budoucnost?

Alt Text Setting Instagram
Instagram
Alt Text Setting Facebook
Facebook
Alt Text Setting Facebook
Facebook

Mohlo by se vám také líbit...

Populární příspěvky

Napsat komentář